30.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ е синоним за криминал во Република Македонија

Преку центарот за комуникации ВМРО ДПМНЕ утрово се огласи со нов соопштение, а повод повторно е СДСМ и нивниот лидер Зоран Заев.

Во продолжение интегрално ви го пренесуваме дописот од ВМРО ДПМНЕ:

„Се што прават челниците на партијата водена од аболицираниот криминалец Зоран Заев е обид за изигрување на законот.

Поранешниот новинар Мухамед Зекири донирал 180.000 денари за кампањата на СДСМ, набргу по вработувањето во партијата. Откако стана политичар Зекири на својот анкетен лист пријави подновување и со нов џип и купување на нов стан. Сето тоа Зекири успеа да го постигне со платата од 500 евра која Заев му ја даде за да не останел без денар на улица, како што јавно се пофали аболицираниот криминалец.

Петре Шилегов донирал 3 пати помалку од Зекири за СДСМ, но затоа пак успеал да заштеди повеќе и за 2 години борејќи се со режимот се стекнува со три нови станови. Во меѓувреме сеуште молчи и не соопштува дали тој е новата Радмила Шекеринска која сама на себе си издава станови за 5.000 евра, како што упатуваат сите индиции околу договорите кои во име на неговото адвокатско друштво си ги склучува сам со себе, за консултации, кирија и трошоци.

Невработениот студент Ивана Туфекџиќ донираше 118.000 денари за СДСМ, додека во исто време великодушно одработуваше за партијата на улица глумејќи независен студентски активист. Не само што Туфекџиќ докажа дека не е независен активист, туку и парите во висина од 40 студентски стипендии оваа невработена студентка не ги донираше на студентските движења и организации, туку на аболицираниот криминалец Зоран Заев.

Народот на 11-ти декември порача дека не сака да биде воден од криминалци. Затоа речиси половина милион Македонци му кажаа не на СДСМ и неговите криминални и деструктивни сценарија.

Зоран Заев ќе одговара за злосторничкото здружение кое го формираше и кое има за цел да ја раскрчми Македонија“, стои во напишаното од ВМРО ДПМНЕ.

поврзани објави

Последни објави