35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Путин одлучи: Русија ги признава документите од Доњецк и Луганск

Рускиот претседател Владимир Путин донесе одлука за признавање на документите издадени во Доњецк и Луганск Народна Република.

Путин издаде декрет со кој се признаваат документите на украинските граѓани кој ги издале двете самопрогласени републики на истокот на Украина.

„ Признавањето на пасошите на ДНР и ЛНР, Москва даде дознаење дека притисоците врз нив на основа на украинското прашање нема да дадат резултат“, изјави рускиот сенатор Алексеј Пушков.

 

поврзани објави

Последни објави