6.8 C
Skopje
Tuesday, November 28, 2023

ФОТО: Македонија домаќин на ЕП 2020?

Националната арена „Телеком арена“ би можела да се најде на списокот како домаќин на Европското првенство во 2020 година, пренесува германскиот портал „Стадионвелт“.

Според германците, УЕФА има проблеми околу изградбата на стадионот во Брисел каде треба да бидат одиграни три натпревари од групната фаза и еден 1/8 дуел.

Рокот за започнување на градбата е надминат па поради тоа УЕФА ќе бара резервна опција за домаќин на ЕП 2020, а во конкуренција се шест стадиони. УЕФА одлучи ЕП 2020 по прв пат во историјата да се игра во 13 земји.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -