11.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024
spot_img

ФОТО: Неочекувана завршница на 89-ти Оскари: „Месечина“ најдобар филм, Шазел најмлад освојувач оскар

Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои шест Оскари на сега завршеното 89-то издание на доделување награди на Американската академија на филмска уметност и наука: за режија, главна женска улога, фотографија, музика, песна и сценографија. Но филмот „ Месечина“ е прогласен за најдобар филм.

Ема Стоун најдобра главна улога, Кејси Афлек награден во машка конкуренција. Режисерот на „ Ла Ла Ленд“ Дејмиан Шазел го освои Оскарот за режија и го собори рекордот како најмлад добитник на наградите. „ Ограда“ му донесе Оскара на Дензел Вашингтон за споредна машка улога, а женска Вајоли Дејвис.

На овој настан се случи и малку непријатна ситуација откако сите очекуваа „Ла Ла Ленд“ да ја добие наградата но дојде до забуна и за најдобар филм му приадна на „Месечина“. Луѓето кој се заслужни за овој лапсус беа Ворен Бити и Феј Данвеј.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави