27.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

„Сони“ претстави два нови смартфона

Компанијата „Сони“, најпозната по производство на електроника, придодаде два нови смартофни во својата палета на телефони, тоа се „Xperia XZ Premium“ и „Xperia XZs“

„Xperia XZ Premium“, е модел со 5,5 инчи дисплеј, нов процесор за најсилен уред со 4 ГБ РАМ а и 64 ГБ проширена меморија

Опремен е со камера од 19 мегапиксели, која може да снима 4к видео и 720п видео при 960 фпс, додека пак предната страна се наоѓа камера со резолуција 13 мегапиксели

Вториот модел, „Xperia XZs“ ќе го краси новиот екран со 5.2 инчи „Snapdragon 820“ како и батерија од 2900 mAh. А додека пак камерата ќе биде идентична како кај „Xperia XZ Premium“.

И двата телефона функционираат под оперативниот систем „Андроид 7.0“, a нивното пуштање на пазарот се очекува на почетокот на мај.

поврзани објави

Последни објави