31.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

ДС: Иванов да го даде мандатот за состав на нова влада

„Демократскиот сојуз денес преку соопштение го повикува претседателот Ѓорге Иванов, да го додели мандатот за состав на Владата на Зоран Заев кој доби поддршка од 67 пратеници.

Согласно Уставот, мандат за состав на Влада, добива партијата или партиите кои имаат обезбедено мнозинство во Парламентот.

Такво мнозинство (67 пратеници или 6 повеќе од потребните) имаат СДСМ, ДУИ, БЕСА И АЛИЈАНСАТА.

Состојбите можат драматично да се усложнат доколку и натаму Парламентот е без Претседател, Владата е техничка и со 4 пратеници во неа, а лидерот на владејачката партија повикува и организира протести со цел да се блокира формирање на Влада.

Демократскиот сојуз, цврсто стои зад унитарноста на државата, парламентарната демократија, владеење на правото и Уставното име Република Македонија.

Демократскиот сојуз е за промени и правда, но и длабоки реформи, согласно определбите на над 612.000 граѓани и во рамките на Уставот на Република Македонија“, се вели во соопштението на Демократскиот сојуз.

поврзани објави

Последни објави