23.8 C
Skopje
Thursday, June 13, 2024

Трамп со поддршка за Изреал

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во пресрет на говорот на државниот секретар Џон Кери во врска со изреалско-палестинскиот конфликт, дека Изреал не смее да се третира со презир и непочитување.

Имаа голем пријател во САД, но повеќе не. Почетокот на крајот беше ужасниот споразум со Иран! Изреал, биди силен, 20. јануари е се поблиску – напиша Трамп на својот Твитер профил.

Тој алудираше на нуклеарниот договор на САД со Иран, на што изреалскиот премиер Бенџамин Нетњаху силно се спротистави и на неодамнешниот собир на Советот за безбедност на ОН против еврејските населби во окупираните палестински територии.

Мислев дека ќе биде мала транзиција, но нема – додаде Трамп.

Кери денес ќе ја представи визијата на администрацијата на Обама за конфликтот меѓу Изреал и Палестина.

поврзани објави

Последни објави