23.8 C
Skopje
Thursday, June 13, 2024

Заборавете на купените сокови: 5 енергетски бомби за секое утро!

Најздравиот начин да го започнете вашиот ден е преку внесување на потребната количина на витамини и минерали, а за тоа најдобрата опција се токму природните сокови. Кога велиме природни, не мислиме на оние сокови кои може да ги најдете во маркетите, туку соковите направени на соковник со свежо овошје, а кои и те како ќе ви помогнат да го подобрите вашиот имунолошки систем.

Заборавете на купените сокови, фатете се за свежо овошје и само за пет минути ќе добиете енергетско освежување за одличен почеток на вашиот ден.

ОВОШЈЕ БОМБА

Состојки:

2 чаши свежи малини

6 чаши вода

2 чаши сок од исцеден портокал

2 чаши исецкан ананас

лажица сецкани свеж ѓумбир

Подготовка:

Се мешаат сите состојки во голем сад, додадете неколку коцки мраз и неколку лисја нане . Пијте наутро после појадок, земете и за на работа. Ова овошје бомба содржи количина на витамини и минерали кои ќе ви дадат сила за нови бизнис потфати.

ЦРВЕНА РАПСОДИЈА

Состојки:

2 чаши црвена рибизла

1 чаша исецкана лубеница

½ чаша природен сок

1 лажица мед

½ чаша лисја исецкано нане

Подготовка:

Промешајте ги сите состојки во миксер и на крајот додадете нане . За долготрајно уживање з неколку парчиња лубеница додадете пред конзумирање. Ова рапсодија подготвиете ја претходната ноќ, така што следниот ден со неколку голтки отфрлете ги сите грижи и измами со глад пред вечера.

SOUR ОСВЕЖУВАЊЕ

Состојки:

Чаша исчистено и исецкано манго

Сок од два портокали

Сок од еден лимон

Половина од кората од лимон

Подготовка:

Мангото се сецка во блендер, додадете лимон и сок од портокал , коцки мраз и кора од лимон. Овој пијалок е совршен за топла и влажна ноќ без обврска.

ПРЕГРАТКА

Состојки:

Чаша свежи малини

Чаша свежи цреши

Сок од два портокали

Парчиња исецкан грејпфрут

Подготовка:

Малините и црешите се стават во блендер, додадете сок од портокал и сок од грејпфрут . Ако сте во потрага за вечерна забава, поканете пријатели и изненадете ги со “прегратка” за која гарантирано ќе ви побараат рецепт.

ICE ОСВЕЖУВАЊЕ

Состојки:

Чаша исецкани праски

Лажица шеќер

Хибискус кесички чај

Половина чаша топла вода

Подготовка:

Чајната ќесичка прелијте ја со топла вода . исецкајте ја ечкање праската во блендер, додадете една лажица шеќер , прелијте го со подготвениот чај и ставете мраз. Најдобро е да го пиете ова преку ден кога ќе ви дојде „Жолтата“ минута на замор.

 

поврзани објави

Последни објави