fbpx
35.8 C
Skopje

Напад со хемиско оружје близу ирачкиот град Мосул – повредени 12 луѓе!

АКТУЕЛНО

Меѓународниот комитет на црвениот крст денеска соопшти дека дванаесет луѓе меѓу кои пет деца и две жени се примени во болница близу ирачкиот град Мосул.

Од таму не  прецизираат дали станува збор за еден или неколку напади со хемиско оружје ниту кој е одговорен.

„МКЦК остро осудува користење хемиско оружје за време на судири околу градот Мосул“, се вели во соопштение од органзиацијата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -