13.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Централното претседателство на ДУИ ќе учествува во Владата предводена од СДСМ

Раководството на ДУИ на вечерашното Централно претседателство додене одлука да коалицира во новата реформска влада која ќе биде предводенана од страна на СДСМ. Оваа информација ја потврди и портпаролот на ДУИ, Бујар Османи.

„ДУИ донесе одлука на ја почитува мнозинската воља на граѓаните Албанци и да учествува во владата. Претседателот Иванов да размисли за своите чекори. Го повикуваме во согласност на неговите надлежности да го додели мандатот на парламентарното мнозинство со 67 потписи. Платформата не отстапува од Уставот ниту па од Охридскиот рамковен договор“, изјави Османи.

Да потсетиме дека пред само 2 дена Иванов одлучи да не го додели мандатот на Зоран Заев, поради што како што вели тој, ќе се наруши унитарноста на Република Македонија.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави