27.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

Могерини со состанокот со Тачи ја започна посетата на Косово

Високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини со состанокот со косовскиот претседател Хашим Тачи ја започна планираната посета на Косово.

Таа ќе се сретне со високи косовски функционери, а ќе претстојува во Косовска Митровица.

Во текот на посетата, Могерини ќе се сретне и со останатите косовски политички лидери- претседателот на косовскиот парламент Кадриј Веселјил како и со Исо Мустаф.

Како што е познато пред некој ден таа беше и во посета на Македонија, а во план е да посети и останати балкански држави.

 

 

поврзани објави

Последни објави