27.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Фатија возач додека вози 60 Авганистанци во камион

Полицијата во Софија уапси маж кој превезувал 60 Авганистанци во својот камион.

Полицајци го запреле за проверка товарниот автомобил “МАН” во реонот на раскрсницата на бул. “Ломски пат” и ул. “Бели Дунав” во главниот град на Бугарија. Во возилото биле пронајдени 60 странски државјани, од кои тројца без документи. Според податоците на мажите, на видлива возраст меѓу 20 и 30 години, сите се од Авганистан. Приведен е возачот на камионот – 45-годишен маж од Софија, со криминално досие. Тестот покажал дека тој седнал зад воланот под дејство на алкохол.

Против него ќе биде покрената истрага за незаконско помагање на странци и за возење во пијана состојба. За случајот е инфомираното Бугарско јавно обвинителство.

поврзани објави

Последни објави