11.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024
spot_img

ФБИ и ЦИА покренаа заедничка истрага за истекувањето на тајните кон Викиликс

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и Федералното истражно биро (ФБИ) покренаа заедничка и координирана истрага за истекувањето на тајните и доверливи податоци што ги објави во вторникот Викиликс.

ЦИА, ФБИ, како и Белата куќа одбија да ја коментираат автентичноста на обелоденетите тајни.

Единствено ЦИА предупреди дека она што го објави Викиликс треба да ги загрижи Американците, затоа што откритијата имаат за цел да им наштетат на разузнавачките агенции и на нивната способност да ја заштитат САД од терористите и од другите непријатели.

Неименуван функционер на американската Администрација изјави дека целта на истрагате е да се утврди на кој начин Викиликс дошол до податоците и дали оној што ги предал се наоѓа во ЦИА или пак е од странство.

Најновиот инцидент со хакирањето на тајните на ЦИА за опременоста на Агенцијата да ги контролора смарт мобилните телефони и микрофоните на смарт телевизорите, доаѓа во време кога почнуваат формалните сослушувања за руското хакирање и за средбите на лугето од изборниот штаб на Доналд Трамп со руски официјални личности.

Сигурно е само дека тоа ги прават САД и американските пријатели помалку безбедни, изјави поранешниот директор на ЦИА, Мајкл Хајден.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави