30.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

Кајмаковски: Душата ме боли да ја гледам Македонија во ваква ситуација!

По Калиопи, Сашо Гигов – Гиш, Кире Лазаров со поддршка за „заедничка Македонија“ и за како што вели самиот тој, за државата, излезе и пејачот Даниел Кајмаковски кој пред три години се врати да живее во својата татковина.

Статусот на Кајмаковски ви го пренесуваме во целост.

„Три години поминаа од како се вратив во мојата сакана Македонија. Kаде и да настапував гордо ја претставував мојата татковина, затоа што Македонија ми е во срцето. На моите фанови им докажувам секојдневно дека сите сме исти и дека за сите имам љубов. Ги учам да се сакаат и да бидат тука еден за друг независно на нивната верска и етничка припадност. Да знаете дека народот нема проблем меѓусебе. Луѓето си живеат и ќе живеат! Од Германија, преку Австрија и Македонија имам пријатели од секоја националност и вера и никој не ми рекол “еј што правиш ти, зошто ја сакаш Македонија” ? ниту еден не ми замерил кога сум го кренал македонското знаме, никој не се налутил што сум ја изразувал љубовта кон својата земја, напротив уште повеќе ме почитувале, кога гледале колку ја почитувам мојата родна земја Македонија. Јас сум навистина човек, кој не разликува на таков начин. За мене или си човек или не си. Сум растел во Виена. Таму буквално сите се исти, но јас ја сакам Македонија, бидејќи секогаш имала љубов за сите, кои што живеат во неа. Душата ме боли да ја гледам Македонија во ваква ситуација. Не ја давајте државата затоа што нашето заедничко небо е , Македонија !!“

поврзани објави

Последни објави