5.2 C
Skopje
Wednesday, November 29, 2023

Помош за Алепо: Папата испрати 100.000 евра за разрушениот град

Папата Францис испрати 100.000 евра за сиромашните во војно разорениот сириски град Алепо, соопшти денеска потпаролот на Ватикан.

Донацијата ја дала ватиканската администрација, а средствата ќе бидат упатени преку канцеларијата за хуманитарни работи на папата.

 Алепо беше град со најмногу жители во Сирија пред војната пред околу шест години. Големи делови од градот се уништени, а над илјадници луѓе се раселени во текот на конфликтот кој ја зафати оваа земја.

 

 

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -