fbpx
-1.2 C
Skopje

Несреќа во Србија: Загинаа тројца мигранти, меѓу нив и дете

АКТУЕЛНО

Двајца возрасни мигранти и едно дете загинаа во несреќа во Србија, објави Ројтерс. Уште 11 лица се повредени, меѓу нив се и 5 деца. Тројцата загинати се од Авганистан.

Автомобилот во кој биле собрани мигрантите, се свртел од патот и се удрил во ограда. Возачот избегал од местото на инцидентот. Повредените мигранти се сместени во болница во Ниш.

Двајца мигранти загинале на самото место, а детето – во болница. Жена е со два ампутирани нозе.

Според еден од повредените, возачот не сопрел за проверка, а потоа ја зголемил брзината на автопат, додека зборувал по телефон.

Движењето по автопатот поради инцидентот бил запрен за час и половина.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -