8.8 C
Skopje
Wednesday, February 28, 2024

Ирачките сили вратија повеќе од третина од територијата на Мосул

Ирачките безбедносни сили превземаа од Исламската држава повеќе од третина од западниот дел на Моусл од покренувањето на офанзивата минатиот месец.

Како што изјавил командантот генерал-мајор Маан ал Сади, повеќе од третина подрачје на десниот брег е под контрола на ирачките безбедносни сили.

 Големата офанзива на западен Мосул започна на 19-ти фебруари, после превземањето на источниот дел на овој град месец порано.

Повеќе од 50.000 луѓе избегаа од Мосул во текот на борбите соопштуваат од Меѓународната организација за миграција.

 

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -