21.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

Прв шок на Индијан Велс, Енди Мареј елиминиран од 129-ти тенисер

Стигна и првата голема сензација на Индијан Велс, канадскиот тенисер Васек Посписил ја оствари својата најголема и најмила победа во кариерата, откако го елиминираше тенискиот рекет број еден во светот, Едни Мареј.

Посписил кој е 129-ти на АТП листата во второто коло го солвада Мареј со 2-0 во сетови и тоа 6-4 и 7-6 после час и 52 минути игра.

Во следното коло противник на Канаѓанецот ќе му биде српскиот тенисер Душан Лајовиќ кој синоќа беше поуспешен од Шпанецот Фелизијано Лопез.

 

 

 

поврзани објави

Последни објави