30.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

ВИДЕО+ФОТО: Како полицијата во Холандија се справува со демонстранти?

Приврзаниците на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кои во текот на минатата ноќ  протестираа пред турскиот конзулат во Ротердам. Тие протестираа откако на турската министерка за семејни прашања Фатма Бетул Каја и беше оневозможен пристап до објектот.

Уапсени беа 12 учесници во демонстрациите, откако протестот прерасна во безредие. Полицијата соопшти дека апсењата биле извршени за насилство и прекршување на јавниот ред и оти демонстрантите Турци почнале да ги гаѓаат полицајците со шишиња и камења. Полицијата одговорила со палки и водени топови.

https://twitter.com/V_of_Europe/status/840733309193900033

На протестите се повредени седум лица, меѓу кои и еден полицаец.

поврзани објави

Последни објави