fbpx
29.8 C
Skopje

ВИДЕО: Страотни глетки, поплава во Перу – најмалку 67 мртви

АКТУЕЛНО

Најмалку 67 лица загинаа, поради поплавите и лизгањето на земјиштето по обилните врнежи кои го погодија Перу.

Ваквата природна катастрофа не се случила уште од 1998 година во овој регион, истакнал и претседателот на Перу, Педро Пабло Кучински.

Досега од поплавите се уништени најмалку 115.000 куќи, над 120 мостови, а огромен број на луѓе чекаат помош на крововите од своите куќи.

Дел од видео записите кои пристигнуваат во светските медиуми се застрашувачки.

https://youtu.be/9yC9Hvdw9Zo

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -