12.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

СДСМ: Единствен документ на граѓаните е Програмата на новата Влада, Груевски не е фактор!

СДСМ преку соопштение уште еднаш истакнува дека програмата на новата Влада е единствен документ кој што е во интерес на граѓаните на Република Македонија и ја гарантира унитарноста на

„За Никола Груевски следува период на соочување со документите и аргументите што го докажуваат грабежот и криминалот на неговото владеење и уништувањето на Македонија.

Ефектите од неговите документи 10 години го уништуваат животот на луѓето и го блокираат развојот на Македонија.

Над 700.000 граѓани очекуваат што побрзо да се избере новата Влада која што ќе обезбеди правда за сите, квалитетен живот за сите и заедништво. За тоа гласаа на изборите и затоа застанаа со 67 пратенички мандати зад претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Никола Груевски мора да ја прифати реалноста дека тој повеќе не е фактор на одлучување туку се граѓаните. Тој може да се подготви единствено за опозиција и за соочување со одговорноста.

Македонија мора да оди напред. Ќе има продолжение на конститутивната седница на Собранието, нов претседател на Собранието, мандат за составување Влада и нова реформска Влада. Така избраа граѓаните на Република Македонија“, се вели во соопштението на СДСМ.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави