fbpx
17.8 C
Skopje

Тачи: Косово ќе има своја АРМИЈА и ќе биде во соработка со меѓународните фактори!

АКТУЕЛНО

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска изјави дека Косово ќе има своја армија и таа ќе биде во согласност и соработка со меѓународните фактори.

Тој предупреди дека „властите ќе работат со сите меѓународни партнери и ќе ги направат сите потребни уставни промени, но ако Србија продолжи да им се заканува косовските Срби и да не им дозволува да учествуваат во работата на Собранието, ќе се префрлат на реализацијата на Планот “В” за постигнување на своите цели “.

Тачи  ги повикал претставниците на српската заедница да се вратат во институциите и во органите на централната и локалната власт.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -