23 C
Skopje

Путин одликува руски пилоти за херои: Принудно слетаа на нива и спасија 223 животи

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Рускиот претседател Владимир Путин го додели орденот т.е титулата „Херој на Русија“ на двајцата пилоти на компанијата „Урал Ерлајнс“, кои принудно слетаа во поле во предградие на Москва, спасувајќи ги 223 луѓе.

Јусупов веднаш по полетувањето успеал да принудно спушти авион со 223 патници на нива откако птици влегле во моторот на авионот.

Авионот со 234 патници и членови на екипажот полета од Москва кон Симферопољ, на Крим.

Луѓето од Русија ги окарактеризираа пилотите како херои. Јусупов рекол дека брзото слетување било негова единствена опција и дека воопшто не се двоумел кога се одлучил на тој потег.

Јусупов (41) од Сибир не е типичен пилот. Тој своевремено бил одбиен од пилотската школа, завршил право и дури потоа се преквалификувал.

Мурзин (23) добил лиценца за пилот пред само две години.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вучиќ: Сакаме суштински разговори со Приштина, конкретни чекори кои ги решаваат проблемите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во днешното обраќање до јавноста, говорејќи за дијалогот со Приштина, изјави дека Белград сака разговорите да бидат суштински, а...
- Advertisement -