fbpx
2 C
Skopje

Телефонски разговор Лавров – Тилерсон и Габриел

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера оствари телефонски разговори со неговиот германски колега Зигмар Габриел и државниот секретар на САД Рекс Тилерсон. Основна тема на дискусиите беше ситуацијата во Сирија, јави ТАСС, повикувајќи се на соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

Лавров прво разговарал со Габриел. Рускиот министер за надворешни работи го истакнал значењето на четвртата средба од процесот за зајакнување на примирјето во Сирија, одржана пред два дена во Астана.

На средбата беше потпишан договорот со што се предвидува создавање на деескалациони зони во Сирија со цел да дојде до намалување на насилството на нејзина територија, како и создавање на поповолни услови за последниот круг од преговорите за Сирија под покровителство на ОН во Женева.

Лавров и Габриел, освен тоа, ја потврдиле и својата подготвеност да работат во рамките на таканаречениот „Нормандски формат“ за решавање на конфликтот во Украина врз основа на Минскиот договор.

Малку подоцна, рускиот министер за надворешни работи разговарал со американскиот државен секретар за создавањето на зони за деескалација во Сирија. Лавров и Тилерсон зборувале и за некои други регионални проблеми и прашања по билатералниот дневен ред.

Двајцата се согласиле за понатамошни руско-американски контакти.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

ТикТок тресење: Млади девојки се снимаат како го тресат задниkoт

Веќе подолго време се поставува прашањето - како влијае ТикТок врз однесувањето на младите ширум светот и дали воопшто родителите се свесни за тоа...

И сега шу праиме: Долга е раката на дада Јоци

Фејсбук статус на Јорданка Ивановска Јоци Го нема повеќе лажниот профил со украден мој идентитет на кој се ширеше меѓуетничка омраза, клевети, лаги, албанофобија До моќковците...

Силно полицисkо присуство пред градска болница, имало пуkaњe по што завршиле во болница

Фото: Илустрација веста во продолжение Две лица со повреди биле донесени во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“. Како што информира МВР во СВР Скопје било...
- Advertisement -