fbpx
19 C
Skopje

ТЕНЗИЧНО НА СЕВЕР ОД КОСОВО – Вучиќ предупредува: Останете дома!

АКТУЕЛНО

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Српскиот премиер Александар Вулиќ по завршувањето на состанокот со лидерите на Србите од Косово и Метохија соопшти дека сега најважно е да се сочува мирот и стабилноста.

„Сакам да кажам дека имавме тешки разговори во кои прифативме се. Наскоро ќе им ја соопштам целосната вистина на граѓаните на Србија. 

Четири пати за саат време ги менуваа своите предлози за кои треба да се согласиме. Во август прифативме да се договориме за повеќе работи меѓу кои и оној предлог за мостот во Митровица. Секогаш бевме спремни да го чуваме мирот, не затоа што сме уплашени, туку затоа што тоа е една рационална одлука.

Пред само месец дена постигнавме договор за мостот, но тие го погазија тој договор и одлучија да го срушат потпорниот ѕид. Ние тоа го прифативме, но тие бараат уште. За ЗСО не можевме ниту да разговараме. Цел ден говорат дека ги загрозуваме, а на Косово српска војска и полиција нема уште од 1999 година, а ниту денес ги нема“, порача Вучиќ.

Тој ги повика граѓаните на Србија да останат во своите домови, да се обидат да го зачуваат мирот и стабилноста и да им дозволат на нив да се борат во нивно име.

Мојата порака кон Србите на Косово и Метохија:

„Останете мирни по секоја цена, бидете достоинствени, гордо чувајте го своето српско име и презиме, не напушајте го своето огниште, ние ќе се бориме за вас“, изјави Вучиќ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...
- Advertisement -