fbpx
13 C
Skopje

Тереза Меј со остри критики кон Москва

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Британската премиерка Тереза ​​Меј ја обвини директно Русија во мешање во изборниот процес и вршење на кибершпионаж против странски држави со цел “диверзија во слободните општества”.

За време на гала вечера организирана од градоначалникот на Лондон, Меј соопшти дека властите во Русија “шират лажни приказни со кои се обидуваат да предизвикаат несогласувања меѓу земјите од Западот”.

“Знаеме што правите и нема да успеете. Вие ја потценувате отпорноста на нашите демократии, трајната привлечност на слободните и отворени општества, како и ангажманот на западните нации кон сојузите, кои не обединуваат”, рече Тереза ​​Меј.

Нејзината позиција доаѓа само еден месец пред планираната посета на министерот за надворешни работи, Борис Џонсон, во Русија.

“Русија може да биде вреден партнер на Западот, но само ако ги почитува правилата. Русија постојано го нарушува националниот воздушен простор на неколку европски земји, додека во исто време активира отпорна кампања за кибершпионажа и турбуленција”, рече таа.

“Ќе взeмем потребните мерки за да се спротивставиме на активностите на Русија. Но, тоа не е насоката во која сакаме да одиме. Тоа не е линкот кој сакаме да имаме со Русија. Не сакаме да се враќаме на Студената војна или да се наоѓаме во состојба на постојана опозиција “, додаде британската премиерка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...
- Advertisement -