fbpx
1 C
Skopje

Вардар по неверојатен пресврт со шест голови ја доби Шкендија и се врати во борба за титулата

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Македонскиот фудбалски првак Вардар се врати во трката за шампионската титула откако одигра во вистинска смисла на зборот дерби со Шкендија. Гледачите на „Филип Втори“ кои за жал беа едвај 1000 на број, можеа да проследат меч со неверојатен пресврт, зачинет со шест гола

 Шкендија дојде до водство во 26 минута после акција од средината на теренот, Ибраими додаде до Жуниор кој што излезе сам пред голот, шутираше прецизно во долниот десен агол. Немоќен беше голманот Гачевски.

Вардар до изрмнување од 1-1 стигна по голот од пенал на Фелипе кој што шутира прецизно во долниот десен агол од голот на Захов, кој тргна на спротивната страна.

Во 62. минута следеше нов пенал, сега за Шкендија. Судијата Мечкаровски покажа на белата точка откако го окарактеризира како прешкршок стартот на Глигоров над Хасани. Сигурен реализатор минута подоцна беше Ибраими и го донесе тимот на Шкендија во ново водство.

Сепак, за да продолжат возбудувањата, Вардар веќе во првиот напад откако тргна од центарот успеа да дојде до нов гол. Од десната страна Итало се проби, додаде до Блажевски кој што од 3-4 метри погоди во празниот гол на Шкендија и го израмни резултатот.

Во 73. минута прво водство на Вардар на натпреварот. Фелипе од 25. метри се реши на шут, топката одеше во долниот лев агол, лоша интервенција на Захов, и топката оди во мрежата на Шкендија за конечни 4-2.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -