fbpx
0 C
Skopje

Вардарки добија „жолт картон“ – тешка победа против Турингер

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Македонскиот женски ракометен шампион Вардар, ја продолжи победничката серија во Лигата на шампиони, откако денес во трилер-натпревар славеше над Турингер во Германија со резултат од 31:29.

Избраничките на Дејвис Камара фантастично влегоа во натпреварот, остварувајќи водство од 5:0. Во текот на првиот период, нашите ракометарки имаа и најголема предност на овој натпревар од +7 голови, а на полувреме се замина со 5 гола предност во полза на Вардар (18:13).

Домашниот тим ја презеде контролата на натпреварот на почетокот од второто полувреме, а со тоа успаја да намалат на само 2 гола разлика, а потоа и целосно да го превземат водството. Последните десет минути од натпреварот се играше гол за гол, а домаќинките целовремено имаа позитива од еден гол, па на крајот искуството на вардарки во одбраната и феноменалната Лекиќ го вратија водството на натпреварот, а конечниот резултат 31:29 го постави Херем која постигна погодок во последната секунда.

Андреа Пенезиќ со 10 гола беше најефективна во редовите на Вардар, а Андреа Лекиќ допринесе со 8 погодоци. Алтахаус натпреварот го заврши со 5, а значаен допринес во победата имаше и Херем која постигна 4 гола.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -