fbpx
1 C
Skopje

ВОНРЕДНА СИТУАЦИЈА ВО КАЛИФОРНИЈА: Наредба за евакуирање на 200.000 жители, поради страв од попуштање на најголемата брана во САД (ФОТО/ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Околу 200.000 луѓе кои живеат околу најголемата брана во САД добија наредба за евакуација, поради страв од пукање на браната. Ова е прв пат браната на езерото Оровил да се соочи со вакви проблеми во нејзините 50 години постоење.

Калифорниските власти најавија дека од браната се испуштаат околу 2830 метри кубни вода во секунда, со цел да го намалат нивото на вода.

Синоќа во доцните часови, шерифот на оваа област Кори Хонеа на социјалните мрежи најави дека во сила се спроведува евакуацијата на жителите, нагласувајќи „Ова НЕ Е вежба“.

Нивото на водата во петокот беше поламку од два метри од врвот на браната, а тоа се случи поради обилните врнежи од дожд и снег кои следуваа после неколку години тешка суша во Калифорнија.

Браната е висока 230 метри, а е изградена во периодот од 1962 до 1968 година и е најголемата брана во САД. Најблизок град до браната е Сан Франциско, оддалечен 240 километри.

https://youtu.be/deoba_CQgt4

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -