30 C
Skopje

Животот на 84. годишниот Новак, единствениот жител на „градот на духовите“ во Аргентина: 5000 луѓе побегнале, тој останал сам

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Аргентинското турстичко место Епикуен доживеало катастрофа во 1985. година, после поплава. Жителите се иселиле, а градот останал пуст и срушен, а 24 години после катастрофата, Пабло Новак решил да се врати во родното место.

Аргентинскиот град Епикуен основан на 1920. година, а се наоѓа на 500 километри северно од Буенос Ариес и е сместен покрај езерото Лаго Епекуен. Во градчето некогаш имало 5.000 жители, а денес таму живее само Пабло Новак кој исто така заминал од градот, но во 2009 година кога водата се повлекла, решил да го послуша своето срце и да се врати во родното место.

По улиците на Епикуен може да се слушне само шкрипањето од старото седло на велосипедот кој е во сопственот на Новак.

Сцените на уништени и оштетени дрвја, ‘рѓосани остатоци и напади од комарци ја прават атмосферата на ова место крајно непријатна. Сепак, Новак воопшто не се плаши од осаменост.

– Поминав доста време во потрага по 20 годишно шише виски. Го најдов и го испив сам. Што се однесува до моите добри стари вина што беа тука, од нив не остана ништо друго – рече во една прилика Новак.

Новак имал 60 години кога на 10 ноември 1985 г. пукнала брана на езерото и водата постепено продирала, за да на крајот го потоне и одморалиштето Епикуен, во кое време имаше население од 5.000.

Во моментите кога беше неизбежно градот да биде поплавен, луѓето брзо се евакуираа и ги напуштаа своите домови. Некои селани седеа на покривите на нивните куќи со надеж дека водата ќе се повлече, но тоа не се случи.

Новак се врати во Епикуен 24 години подоцна, иако местото сè уште беше делумно поплавено. Се населил во напуштена куќа со градина, почнал да одгледува крави, овци и живина.

Неговиот внук Кристијан секој ден го посетува неговиот дедо и дава помош. Тој претежно му ги носи потребните намирници за живеење и храна за добитокот што тој го поседува.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...

Сулејман Величествениот сака да ја купи луксузната вила на пејачот Бојановиќ – дoбил вакoв одговор (Фото)

Вилата на Милош Бојаниќ на Црногорското приморје секогаш била атрактивна за многу домашни но и странски купувачи кои на пејачот му нуделе милиони. Од...
- Advertisement -