fbpx
6 C
Skopje

Да не си им во кожите…

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Најавеното затоплување на односите меѓу Македонија и Бугарија ќе донесе многу немирни ноќи за еден куп големи „македонски“ патриоти. Да не си им во кожата на ликови како Миленко, Мирка, Тошо Бањарка, Влахов Мицов и ред други знајни и незнајни „борци“ за македонштината*. На нивните поддржувачи, кои активно шират омраза на социјалните мрежи, би им препорачал да се научат прво да пишуваат на кирилица, а после да го шират својот отров. Силно се надевам дека времето во кое одредени политичари и квазинаучниците од двете страни на границата изградија кариери ширејќи омраза меѓу Скопје и Софија заврши. Како што вика бугарскиот премиер, време е за заеднички проекти и помирување. Македонија ќе направи огромна грешка, ако не ја „искористи“ понудената помош од Софија, да се надеваме дека Заев нема да го дозволи тоа. Дали им се бројат деновите на удбашките структури и истурени играчи во медиумите? Тоа ќе го разбереме на 2 август годинава.

PS: Како контрапрослава на таа на која ќе присуствува Борисов за 2 август, предлагам згрозените македонски „патриоти“ да организираат спектакуларен концерт на Цеца во Крушево. На крајот од концертот ќе ја загрнат со едно македонско знаме и така ќе успеат да го ублажат шокот од фактот дека „лошите“ Татари, дошле да се поклонат пред подвигот на Илинденците.

* Тричко е ист како наброениве погоре ама тој барем не глуми дека се бори за македонштината и затоа не ми е ставен во списокот.

Пишува: Батко Тане

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...
- Advertisement -