fbpx
2.4 C
Skopje

Делчевчанецот Велиновски станува нов македонски фудбалски репрезентативец

АКТУЕЛНО

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

По подолго време Делчево добива уште еден фудбалски репрезентативец. Кристијан Велиновски е момчето кое како фудбалер на Академија Пандев се најде во списокот на фудбалери кои треба да бидат дел од тест натпреварот на фудбалските репрезентативци до 21 година. Селекторот Благоја Милевски заедно со стручниот тим на репрезентацијата на 07 март ќе организира тренинг натпревар меѓу кандидатите за место во националниот тим. Тест натпреварот ќе биде еден вид филтер за натпреварите од квалификациите за ЕП против Русија и Австрија, па и за преостанатите четири квалификациски дуели. Му посакуваме многу успех на Велиновски од кој очекуваме да тргне по стапките на Ванчо Трајанов, последниот фудбалски репрезентативец од Делчево кој играше во А селекцијата на Македонија, фудбалер кој заедно со Артим Шаќири ги имаат постигнато можеби двата најефектни погодоци за македонската фудбалска репрезентација. Тоа беа погодоците против репрезентацијата на Англија кога на 16 октомври 2002 година во Саутемптон ремизиравме со резултат 2:2. Тогаш токму Ванчо Трајанов беше стрелец на вториот гол за нашата репрезентација. Голот на Трајанов може да го погледнете во видеото подолу.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...

Николовски : Штип заслужува да е во сигурни раце

Денеска се приклучив на централниот караван на #СДСМ во Штип, со поддршка и промоција на програмата на Д-р Сашко Николов. Само со Сашко Николов,...
- Advertisement -