fbpx
-1 C
Skopje

Франк Лампард стави крај на извонредната кариера

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Легендата на англискиот фудбал и долгогодишен лидер на Челси, Франк Лампард на 38 години стави крај на својата блескава фудбалска кариера. Тој во иднина ќе го учи тренерскиот занает и ќе биде тренер во младинските категории на Челси.

Лампард кариерата ја заврши во МЛС- лигата во САД каде што ги бранеше боите на Њујорк Сити, во Премиер лигата  мал период беше дел од Манчестер Сити , како и Вест Хем на почетокот на кариерата. Во Челси тој стана вистински лидер  и ја градеше својата блескава кариера настапи на повеќе од 400 мечеви и постигна 150 голови. За “ Гордиот Албион “ одигра 106 натпревари и постигна 29 гола.

„По 21 неверојатни сезони како фудбалер, а на 38 – годишна возраст, чувствувам дека дојде моментот за следниот чекор во мојот живот. Ќе се сеќавам на секој момент, од 1996 година кога дебитирав за Вест Хем, преку прекрасните мигови во Челси каде минав повеќе од една деценија, па се до искуството во Њујорк сити. Секако, и за настапите во националниот тим на Англија кој се посебни. Благодарам на сите со кои соработував, сите тренери, менаџери, фудбалери и соиграчи, на сите фанови кој ме поддржуваа…Сега сакам да искажам и благодарност до ФА на Англија, која ми овозможи да почнам да учам за тренерската професија“, вели Франк Лампард.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ова е 26 земјотрес во три дена: Вечерва нов земјотрес во Хрватска

Граѓаните на Хрватска во страв Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска околу 13 часот ја погоди областа на Петриња. Ова е...

ДВE ТEШKИ СООБРАKAJЌИ и 8 повредени: Причината е снегот

Во последната состојба за временската прогноза е упатено посебна напомена до возачите да бидат крајно внимателни Патничко моторно возило „фолксфаген голф“ со тетовски регистарски ознаки,...

НАЈНОВA прогноза: Патиштата се лизгави, возачите да бидат крајно внимателни

Вести за временската прогноза и состојбата на патиштата Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел...

Богојески смета дека Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме во Вевчани: Очекувам поголеми провоkации

Петар Богојески од македонски концепт на фејсбук Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани! Секако дека е непримерно да се...

За Вевчани: Се огласи Спасовски таму немаше ништо спеkатkуларно, од политички причини некој сакаше да предизвиka инциндент

Спасовски: Во Вевчани немаше ништо спектакуларно, од политички причини некој сакаше да предизвика инцидент Коментирајќи ја полициската интервенција на Вевчанскиот карневал, министерот за внатрешни работи,...
- Advertisement -