fbpx
11 C
Skopje

Големата пророчица Ванѓа рекла: На некои подароци радувај се, од други чувај се!

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...
Големата пророчица Ванѓа рекла: “На некои подароци радувај се, од други чувај се”. Во суштина, според народното верување, има подароци со негативна енергија, од кои подобро треба да се откажеме. Ние ви нудиме да дознаете кои предмети ветуваат проблеми и она што е потребно да го знаете за да се заштитите себеси и вашите најблиски од несреќи.

Што не треба да подарувам!

1. Нож 
Ножеви, ножици и секакви други предмети за сечење човек треба да си набавува сам. Во предметите со сечила се акумулира премногу негативна енергија. Ако дарувачот многу упорно инсистира, пробајте да го купите предметот од него, макар и за симболична сума.

2. Часовник 
Овој предмет го предвидува времето. Се чини дека е ништо посебно, но часовниците имаат тенденција да заостануваат и да запираат. За да не се дозволи таков подарок кој би го симболизирал крајот на среќниот живот, подобро е да се плати за него неколку пари на оној кој ви го подарува.

3. Паричникот 
Примајќи како подарок празen паричник, ризикувате да ja пропуштите готовинската среќа. Може да се стави дури денарче во него, но празен паричник не треба да се подарува никако! Подобро е да се откупи таков подарок, за да не избега вашата среќа …

4. Марамчиња 
Во културите на многу народи постои традиција на погребни церемонии да се поклонуваат марамчиња. Овој предмет  е тесно поврзан со солзи и тага.

5. Бисери 
Таков подарок може да привлече проблеми, загуби и болести. Во многу земји во светот, бисерите ги симболизираат безутешните солзи на вдовици и сирачиња.

6. Огледало 
Огледалото е премногу мистериозен предмет, за да си дозволиме така лесно да го подаруваме или добиваме. Се смета дека таков подарок може да влијае на убавината, младоста и виталноста на примачот. Особено потребно е да се пазите од антички огледала.

7. Ракавици
Со користење на ракавици се поврзуваат многу магични ритуали насочени кон манипулирање на личноста. Затоа, ваквите предмети е прифатено да се разменат “око за око”, како што се вели. Кон народните верувања може да се третираат поинаку: со насмевка, со изненадување, па дури и со негодување. Најбитно е следново, ако подарокот е подарен со чисто срце и отворена душа, тогаш никакви мистични сили не ќе успеат да ви наштетат.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -