fbpx
1 C
Skopje

Израел одржува тајни контакти со голем број арапски и муслимански земји

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Израел одржува тајни врски со голем број арапски земји, но не ги именува, бидејќи тоа е нивната желба, изјави израелскиот министер за енергетика Јувал Стејниц, цитиран од агенцијата “Франс прес”. Според Ројтерс, една од овие земји е Саудиска Арабија, а причината за овие тајни врски е општа загриженост во врска со Иран.
“Имаме врски, некои тајни со голем број арапски и муслимански земји и обично ние сме земја која не се срами од тоа”, рече Стејниц  во одговор на прашањето дали Израел ги крие врските со Ријад. “Другата страна има интерес да ја чува тајната. За нас обично нема проблем, но ги почитуваме желбите на спротивната страна, кога односите се во развој, без разлика дали станува збор за Саудиска Арабија, други арапски или муслимански држави.” Тој ова го изјави неколку дена откако началникот на израелскиот Генералштаб даде интервју за информативниот сајт “Елаф”, основан од саудиски бизнисмен во Велика Британија. Ова ги разгоре шпекулациите за приближување меѓу еврејската држава и Саудиска Арабија против нивниот заеднички  непријател Иран, посочува АФП.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -