fbpx
6 C
Skopje

МВР разговарало со 12 лица за нападот врз новинарите – вкупно три инциденти синоќа во Скопје

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Министерството за внатрешни работи информираше дека се спроведуваат „оперативни мерки“ при што се разговарало со 12 лица за нападот за новинрската екипа на порталот „А1он“.

Како што беше појаснето, нападнатиот новинар и снимател не ги виделе напаѓачите, затоа што напаѓачите ги нападнале од зад грб. Од повиканите 12 лица, дел се само сведоци, додека неколку од нив се сомничат за можен напад врз новинарите.

Помошник министерот за односи со јавноста на МВР, Јордан Ламановски на прес-конференцијата соопшти дека покрај инцидентот со новинарите, во Скопје синоќа имало уште два инциденти.

Група од околу 12 малолетници влегле во автобус на ЈСП при што нападнале еден малолетник. Во уште еден напад, кај Народна банка, исто така група на повеќе малолетници нападнале две лица, при што на едното повредено дете му биле нанесени повреди со ладно оружје.

На прес-конференцијата се побара и апел до граѓаните кои демократски си го остваруваат своето право да протестираат, тоа да го прават на мирен и разумен начин.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -