fbpx
1 C
Skopje

Одбележан денот на општина Тетово!

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Денес, 3 Март е одбележан денот на општина Тетово.

3 Март е денот кога во Тетово се формирал повеќепартиски  совет, кој е сменете 2003 година, додека претходно истиот бил на 19 Ноември т.е. денот кога е ослободено Тетово од окупаторот.

По повод денешното одбележување на денот на општина Тетово, свое обраќање во големата сала на општинскиот Совет имаше градоначалничката на Тетово, Теута Арифи која истакна дека Тетово претставувал град во кој водата за пиење била неколкучасовен луксуз, во кој главните улици биле со голем број дупки и немало зелени површини. Арифи нагласи дека Тетово денеска повеќе не се бетонира, има вода за пиење, посреден сообраќај, зеленило, како и асфалтирани улици без дупки.

„Градот може да се продолжи да се менува уште повеќе само доколку се движи во соодветен правец и само доколку неговите авторитети и граѓаните придонесат во процесот на неговата промена искрено и со убедување, чекор по чекор движејќи се кон правците на развојот за еден ден и да наликува на швајцарски град“, рече Арифи.

На настанот се доделија награди за луѓе кои дале свој придонес за развој на општина Тетово. Со една таква награда се здоби и талентираната музичка тројка „Шербет“ од Тетово, која доби награда за „афирмација и придонес во културата на градот Тетово“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -