fbpx
17 C
Skopje

Почина новинарката која го најави почетокот на Втората светска војна

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Британската новинарка, Клер Холингворт, онаа која прва го најави почетокот на Втората светска војна, почина вчера во Хонг Конг, на 105 годишна возраст. Искусната новинарка беше родена во Лестер во 1911 година, во текот на својата кариера, прва извести за германската инвазија на Полска во 1939 година, потоа известуваше за војните во Виетнам, Алжир и Блискиот исток.

Таа кариерата ја започна во „Дејли Телеграф“, па таму ја имаше и така наречената „вест на векот“. Имено, таа на границата со Полска ги забележа германските војници, додека патуваше на релација од Полска до Германија.

Насловот на веста за „Дејли Телеграф“ гласеше: „1.000 тенкови насобрани на полската граница. Десет дивизии подготвени за брз напад“. Три дена подоцна, го најави почетокот на нацистичката инвазија.

Холингворт своите последни четири децении од животот ги помина во Хонг Конг. Беше редовен член во Клубот на странски дописници во Хонг Конг, каде минатиот октомври го прослави својот 105. роденден.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -