4.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Во петок затоплување, од сабота нов снег

Ладните температури продолжуваат и денес, веќе во четврток се очекува благо опуштање, додека според УМХР во петок температурите би можеле да дојдат и околу нулата.

Моментално температурите повторно се далеку под нулата, најладно е во Битола, каде се измерени -22 степени, -20 во Тетово, -19 Лазарополе, -18 во Скопје итн…

Според предвидувањата, по опуштањето на температурите во петок, веќе во сабота не очекува нов снежен барн, кој ќе зафати пред се во западниот дел од државата.

Од АМАС информираат дека и натаму има забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци: крак Маврово – Дебар, Кочани – Делчево – граничен премин Делчево и Берово – Виница – Кочани, каде за останатите возила задолжително е користење на зимската опрема.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -