fbpx
33.8 C
Skopje

Ердоган: Ја споделуваме болката на Велика Британија

АКТУЕЛНО

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги осуди нападите во Лондон, кој се случи во близина на британскиот парламент.

Ердоган на својот твитер профил напиша дека „Турција стои во солидарноста заедно со Велика Британија, пријателот и сојузник против тероризмот, најголемата закана за глобалниот мир и

Нападот се случи само неколку часа откако Ердоган предупреди дека безбедноста на граѓаните од Западот би можела да биде загрозена доколку европските земји продолжат со „нивното арогантно однесување кон Турција.

Претходно во средата Ердоган предупреди дека Европејците нема да можат безбедно да се движат по улиците, доколку продолжат да се однесуваат непримерно.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -