fbpx
25.8 C
Skopje

Убиен поранешен руски пратеник во Киево

АКТУЕЛНО

Убиен е поранешниот пратеник на руската Дума Денис Вороненков во центарот на Киев. Во реонот на хотелот Премиер Палацо се застрелани двајца. Има загинат и повреден, изјави началникот на Канцеларијата за безбедност на Украина.

Пред неколку дена Вороненков беше обвинет за незаконски операции со недвижности во рамките на  75 илјади долари. Во 2016 година тој емигрира во Украина, а од декември 2016 се откажал од руското државјанство и прифатил украинско. Од 15 февруари 2017 година бил распишана потерница од Русија, а малку подоцна – од 27 февруари 2017 – и меѓународна потерница.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -