10.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

Македонија ТАГУВА: Почина кралот Ферус Мустафов

По кусо боледување, ноќеска на 72 години почина кралот на ромската музика, Ферус Мустафов.

Мустафов ќе биде погребан во Штип, каде е роден и каде последните години живеел со семејството.

Ферус имаше мозочен удар на 26 април и оттогаш беше во болницата „8 Септември“.

Мустафов е роден во Штип во ромско семејство на музичари.

Неговата професионална кариера започнала на седумнаесетгодишна возраст, додека студирал виолина и кларинет.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -