24.8 C
Skopje
Sunday, May 19, 2024
spot_img
spot_img

Советник во ОН: Третата светска војна веќе е во тек

Советникот во Советот за човекови права во ОН, Жан Циглер оцени дека третата светска војна веќе е во тек.

Тој наведе дека 54 милиони луѓе минатата година се убиени во војни, умрени од глад, загадена вода или од некоја епидемија.

Вели дека и покрај парцијалниот напредок во намалување на сиромашните жрртви и понатаму од 7,3 милјарди луѓе една милијарда е пермаментно изложена на глад, што е последица како што вели на „канибалски светски поредок“.
Кога станува збор за Доналд Трамп и неговата најава за намалување на учеството во меѓународната организација  Циглер предупреди дека САД е најголем контрибутор на ОН, со 26% од вкупно буџет.

„ Ако Трамп го намали финансиското учествто во ОН тогаш ОН ќе биде парализирана“, вели Циглер

Истотака изрази уверение дека Трамп нема да издржи четири години на местото претседател на САД, оценувајќи дека ќе уследат психијатарски проблеми или притисокот ќе биде толку голем што нема да може да издржи да владее.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави