13.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Младите ракометари чекор поблиску до СП во Алжир – Полска лесен залак

Ракометната селекција на Македонија за играчи до 21 година успешно го отвори квалификацискиот турнир во Скопје за пласман на СП во Алжир. Во првиот дуел од групата совладан е првиот фаворит Полска и тоа на убедлив начин со резултат од 30-22.

Избраниците на Темелковски се од првата па до последната минута беа супериорни и без проблем на крајот стигнаа до победата. Македонија во 37. минута имаше дури и двоцифрена позитива од десет гола (22-12). Прво име по бројот на голови во нашиот тим  беше  Шилегов со 8 гола, додека Талески даде 5 погодоци.

Вториот меч од квалификациите за СП 2018 нашите надежи го играат утре, против селекцијата на Португалија со почеток од 17.45 часот. Последен противник е Турција со која силите ќе ги одмериме во петок од 14.30 часот.

 

 

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави