24.8 C
Skopje
Sunday, May 19, 2024
spot_img
spot_img

ДИК по обработени 99%: Над 180.000 гласови предност на Силјановска пред Пендаровски

Државната изборна комисија ги соопшти резултатите на 99,85% обработени податоци.

Тие покажуваат предност на Гордана Силјановска-Давкова со над 180 илјади гласови предност пред Стево Пендаровски.

Силјановска-Давкова има 362.682 гласови, додека Стево Пендаровски има 180.306 гласови.

Бујар Османи има 120.903 гласови, Арбен Таравари 83.356 гласови, Максим Димитриевски 83.787 гласови. Билјана Ванковска има 41.172, додека пак најслаби резултати покажа Стевчо Јакимовски кој има 8.103 гласови.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави