24.8 C
Skopje
Sunday, May 19, 2024
spot_img
spot_img

Се што треба да знаете за најздравиот зачин – куркума

Куркумата во последно време е многу популарен зачин, но таа популарност е со право затоа што овој ароматичен жолт зачин има навистина големи придобивки по здравјето.

Куркумата е главна состојка на познатиот кари зачин кој е се повеќе и повеќе популарен поради убавиот вкус, но и поради многуте лековити својства кои ги поседува.

Главната активна состојка на куркумата- куркуминот има моќни анти-инфламаторни и антиоксидантни ефекти.

Но, мора да се има во предвид дека содржината на куркуминот во куркумата е само 3% од нејзината тежина. Исто така куркуминот од куркумата многу малку се апсорбира од дигестивниот тракт во крвта. Скоро е невозможно да ги добиеме придобивките од куркумата ако ја конзумираме како едноставен зачин во салатата.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави