25.8 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

Кардиолозите открија каков вид на протеини јадат секој ден

Како што нашата мускулна маса се намалува со возраста, потребата за протеини се зголемува, сепак, важно е да внимавате како го зголемувате внесот на протеини, бидејќи некои можат да бидат корисни за здравјето на срцето, додека други го зголемуваат ризикот од болести ако се консумираат прекумерно.

Протеините кои се здрави за срцето вклучуваат риба, грав, јајца, пилешко, мисирка и сирење со малку маснотии.

поврзани објави

Последни објави