24.8 C
Skopje
Sunday, May 19, 2024
spot_img
spot_img

Украина би можела да остане без Евровизија?

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) би можела да им го одзете правото на Украина да биде домакин на „Избор за песна Евровизија 2017“ доколку до крајот на следната недела не ги реши ситауциите со представниците од Русија, изјави претседателот на ЕБУ, Ингрид Делтенре.

„Вакво однесување е апсолутно неприфатливо. Длабоко жалам што „Евровизијата“ се користи за политички игри“, рекла Делтенер во интервју за швајцарски „Блик“.

Таа нагласи дека натрпеварувањето не е за „потбоцнување на луѓето едни против други“ и се закани дека ќе превземе санкции за Украина.

Таа додаде дека ЕБУ моментално води разговор со претседателот на Укарина, Петро Порошенко и премиерот Владимир Гројсман за смирување на актуелните прболеми.

Оваа година Русија би требало на „Евровизија“ да ја претстави Јулија Самојлова со песната „Flame Is Burning“, но украинските служби и забранија влез во земјата поради нејзините настапи на Крим.

 

 

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави