fbpx
16.8 C
Skopje

Тачи: Се подготвуваме да ја тужиме Србија за геноцид

АКТУЕЛНО

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека Приштина се подготвува да ја тужи Србија за геноцид на Косово.

Како што вели „Тоа е процедурален аспект кој мораме да го почитуваме“.

„ Ние истотака мораме да превземеме неколку процедурни чекори потребни на полето на демократијата, како и некој чекори за добивање на пристап и правни основи за тужба на Србија за геноцид на Косово“, рече тачи за косовски „Бота Сот“.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -