fbpx
35.8 C
Skopje

На фестивалот „Аспен Шортфест“ награден Милчо Манчевски

АКТУЕЛНО

Македонскиот режисер Мило Манчевски доби уште една меѓународна награда „Елен“, на штотуку завршениот интернационален филмски фестивал за краткометражни остварувања „Аспен Шортфест“.

Тој се натпреваруваше во конкуренција на фестивалот со својот најнов филм „Крајот на времето“, кој беше снимен минатата година на Куба, кога Манчевски престојуваше таму како дел од првите уметници од СД испратени во културната дипломатија.

По фестивалот „Аспен Шртфест“, филмот „Крајот на времето“ овој месец ќе се прикажува и на фестивалот во Аризона, а е поканат да биде дел и од фестивалот во Токио.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -